www.ostruzno.cz
  OSTRUŽNO u JičínaVyhledávání:

Aktuálně:

Ostružno a okolí:

Počítadlo přístupů:

 
První rozsvěcení vánočního stromku

Pečlivě obecní zastupitelstvo připravovalo první ostruženské rozsvěcení vánočního stromku. Ředitelka MŠ Soňa Jiránková nacvičila s dětmi pásmo vánočních koled. Velkou zásluhu na zdobení stromku měli hasiči, kterým děkujeme, a kterým se rozsvěcení povedlo na jedničku.

V místní klubovně bylo připraveno pohoštění - svařák, čaj s vánočkou, vánoční cukroví atd. I děti měly svůj program. Na stole ležely omalovánky a mohly si napsat dopis s přáním Ježíškovi.

Zdobení vánočního stromku:
První zmínka o vánočním stromku zdobeném ovocem, sladkostmi a papírovými květinami, postaveném ve světnici, pochází z roku 1570 z brémské kroniky. Stál v cechovní budově, kam byly pozvány děti řemeslníků. V průběhu 16. až 18. století se vánoční stromek pomalu šířil po německém území, roku 1816 stál i na císařském dvoře ve Vídni. Počátkem 19. století se objevuje v českých zemích. Ozdobený stromeček si lidé věšeli nad štědrovečerní stůl. Na venkově se stromek ujal pod vlivem života na zámcích a ve městech s nepatrným zpožděním zhruba od 60. let, rychleji v Čechách než na Moravě. Vánoční stromky vytlačovaly ze světnic betlémy. Čerpáno z knihy Vlastimila Vondrušky - Církevní rok a lidové obyčeje.

autor: Zdena Richterová, místostarostka obce
foto: Jana Engová

02.12.2016
 


Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie
 
http://www.ostruzno.cz / novinky / 2016 / strana -1- / první rozsvěcení vánočního stromku /
Optimalizováno pro rozlišení obrazovky 1024x768 a vyšší.